Predávame nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu

Autor: Peter Holúbek | 16.5.2014 o 15:30 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  1251x

Predaj nehnuteľnosti sa na prvý pohľad zdá byť jednoduchý. Zverejníte inzerát na internete, prípadne v inzertných novinách a čakáte. Avšak už v priebehu prvých pár hodín od zverejnenia inzerátu zistíte, že Vám nevolajú záujemcovia o kúpu Vašej nehnuteľnosti, ale realitní makléri, ktorí si chcú Vašu nehnuteľnosť zaradiť do ponuky. Čo s tým?

Moja skúsenosť hovorí, že vo väčšine prípadov volajú na inzeráty samopredajcov len realitní makléri. Ak sa

aj nejaký záujemca ozve a rozhodne sa Vašu nehnuteľnosť kúpiť, musíte počítať so zabezpečením všetkých procesov, ktoré musia prebehnúť. Kupujúci si vo väčšine prípadov musí vybaviť hypotéku, musíte si zabezpečiť právnika, ktorý Vám pripraví zmluvy (zmluvy stiahnuté z internetu naozaj nie sú dobré) a musíte počítať aj s časom stráveným na katastri nehnuteľností. Ak v predávanej nehnuteľnosti nebývate, tak musíte ešte počítať aj s časom stráveným na obhliadkach. A s týmto Vám vie pomôcť realitná kancelária.

Samozrejme, služby realitnej kancelárie nie sú zadarmo. Provízie realitných kancelárií sa na slovenskom trhu rôznia, v realitnej kancelárií, v ktorej pracujem je provízia pri nehnuteľnostiach s hodnotou nad 100 000 € štandartne 3 % z predajnej ceny, pri nižšej cene je to 3 000 €. Avšak aj keď rozsahu služieb, ktoré realitné kancelárie ponúkajú veľmi podobný, nie  vždy je najlepšie vybrať si tú najlacnejšiu realitku na trhu. Rozdiely bývajú v kvalite poskytovaných služieb. V realitnej kancelárií, ktorá si za svoje služby pýta viac by mali byť poskytované služby na kvalitatívne vyššej úrovni. To samozrejme nemusí byť pravda, ale tu Vám môžu pomôcť referencie známych.

Hlavným dôvodom, prečo sa ľudia vyhýbajú spolupráci s realitnou kancelárou je obvykle to, že nevidia dôvod, prečo by mali realitke platiť. Avšak seriózna realitka účtuje od klienta odmenu až po tom, čo obchod úspešne prebehne a nehnuteľnosť sa predá. Ak chce realitka peniaze skôr, tak sa treba mať na pozore. Okrem toho, kvalitný realitný maklér vie nastaviť marketing nehnuteľnosti tak, aby sa o Vašu nehnuteľnosť zaujímali viacerí záujemcovia a potom je možné licitovať cenu a nehnuteľnosť nakoniec predať tomu, kto ponúkne najviac. Avšak, aby nastala takáto situácia, musí byť dobre nastavená cena aj propagácia nehnuteľnosti. A v neposlednom rade, spoluprácou s realitnou kanceláriou ušetríte čas, ktorý môžete venovať svojím koníčkom.

A nakoniec, kvalitná realitná kancelária vie pre predaj Vašej nehnuteľnosti spraviť viac ako Vy sám. Profesionálna realitná kancelária vie okrem inzercie na realitných portáloch posúvať na Vašu nehnuteľnosť klientov, ktorí mali záujem o podobnú nehnuteľnosť, ktorú mala táto realitka v ponuke, ale nakoniec ju nekúpili. Taktiež majú svoju databázu dopytov, pre ktoré hľadajú nehnuteľnosti a môžu ich napárovať aj na Vašu nehnuteľnosť.

Samozrejme, najviac vie urobiť realitná kancelária v prípade, ak má s Vami podpísanú exkluzivitu. A to z toho dôvodu, že má istotu, že Vašu nehnuteľnosť predá a teda sa jej vrátia prostriedky investované do marketingu. V takomto prípade je možné pustiť sa aj do inzercie v printových médiách, prípadne do natočenia propagačného videa. Exkluzivita ako taká je však dlhšia téma, na ktorú sa určite pozrieme v niektorom z nasledujúcich článkov. Na mojej stránke byvajte.com si môžete už môžete prečítať nový článok, ktorý hovorí o tom, či teba podpisovať s realitnou kanceláriou sprostredkovateľskú zmluvu alebo nie. Na blog.sme nájdete tento článok budúci týždeň.

photo credit: Heartlover1717 via photopin cc

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?