Každá realitná kancelária by mala mať povinnosť uzatvárať sprostedkovateľské zmluvy s majiteľmi predávaných nehnuteľností

Autor: Peter Holúbek | 23.5.2014 o 15:47 | (upravené 23.5.2014 o 22:41) Karma článku: 2,31 | Prečítané:  1142x

Minulý týždeň sme sa pozreli na to, či je lepšie predávať nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu alebo na vlastnú päsť. Došli sme k záveru, že kvalitná realitná kancelária Vám poskytne viac, ako dokážete spraviť vy sám vo svojom voľnom čase,  v ktorom by ste sa predaju nehnuteľnosti venovali. Tento týždeň sa bližšie pozrieme, či je vôbec potrebné niečo realitke podpisovať.

Väčšina ľudí si pod pojmom sprostredkovateľská zmluva predstavia rovno exkluzívnu zmluvu. Avšak exkluzívna zmluva je lenhttp://byvajte.files.wordpress.com/2014/05/origin_7496765660.jpg?w=300 jedným z typov sprostredkovateľskej zmluvy. Sprostredkovateľská zmluva môže byť buď exkluzívna alebo neexkluzívna. Samozrejme, realitka sa bude snažiť uzavrieť exkluzívnu zmluvu, lebo tým pádom majú na 90 % istý príjem.

Môj názor je, že podpis sprostredkovateľskej zmluvy s realitnou kanceláriou by mal byť hlavne v záujme majiteľa nehnuteľnosti, ktorý sa rozhodol túto nehnuteľnosť predávať. V tejto zmluve si totiž predávajúci dohodne s realitnou kanceláriou podmienky, za ktorých sa jeho nehnuteľnosť ponúka. Teda hlavne cenu, za ktorú ju má realitka ponúkať a províziu, na ktorú má kancelária právo v prípade úspešnej realizácie obchodu. V situácií, keď predáva realitná kancelária nehnuteľnosť len na dobré slovo, nič nebráni realitnej kancelárií, aby zmenila cenu, ak má pocit, že ju treba znižiť. Avšak, ak má kancelária s majiteľom nehnuteľnosti podpísanú zmluvu, maklér si musí zníženie ceny obhájiť pred majiteľom, lebo majiteľ musí so znížením súhlasiť. Majiteľ môže tvrdiť, že za nižšiu cenu nepredá, ale dostáva sa do nevýhodnej situácie, keď niekto ponúka jeho byt za nižšiu cenu, väčšina záujemcov bude reagovať práve na tento inzerát s nižšou cenou.

Keď sa na problematiku pozrieme z pohľadu kupujúceho, tak ja osobne v prípade, že by som mal záujem kúpiť akúkoľvek nehnuteľnosť, tak prvé, čo si zistím je, či má realitka zmluvu s majiteľom nehnuteľnosti. Ak nemá, tak akú mám záruku, že to, čo realitka hovorí je pravda. Vedia mi vôbec garantovať, že majiteľ naozaj predáva uvedenú nehnuteľnosť? Je cena, za ktorú to ponúkajú taká, akú požaduje majiteľ? Nestane sa mi, že mi majiteľ oznámi, že on chce o 10 000 viac?

Samozrejme, nie všetci predávajúci si tieto úskalia uvedomujú a veľa ich reaguje tým, že nechcú realitke podpisovať žiadnu sprostredkovateľskú zmluvu. Na jednej strane je to spôsobené tým, že väčšina realitiek dáva podpisovať iba exkluzívne zmluva a neexkluzívne nerieši, takže predávajúci sa potom boja, že je tam nejaká skrytá exkluzivita. Okrem toho je to aj neopratrnosť, ako som už spomínal vyššie, podpísaná zmluva garantuje isté dohodnuté podmienky, na ktorých prípadné porušenie sa môže majiteľ sťažovať. Keď však nie je podpísaná zmluva a majiteľ svojvoľne zmení napríklad cenu, na základe čoho bude majiteľ argumentovať, že sa dohodli inak?

Na záver ešte dodám, že podpis sprostredkovateľskej zmluvy by mal byť aj v záujme realitných maklérov. Keď mu predávajúci povie, že mu nič nepodpíše a že mu potom zaplatí, tak akú má istotu, že to nie je nejaký špekulant, ktorý mu následne nebude ochotný vyplatiť províziu, na ktorú má nárok, ak byt predá?

Takže, aby sme to zhrnuli. Každá realitná kancelária by mala mať povinnosť uzatvárať s majiteľmi nehnuteľností, ktoré ponúkajú podpísanú sprostredkovateľskú zmluvu. Keďže však takáto povinnosť realitnej kancelárie nie je, mali by predávajúci vyžadovať od realitnej kancelárie podpis sprostredkovateľskej zmluvy. Na základe toho, či realitka vyžaduje, aby mala zazmluvnené nehnuteľnosti vo svojej ponuke je možné rozoznať serióznu realitnú kanceláriu.

Na budúci týždeň tu nájdete článok o tom, či je lepšie uzatvoriť s realitnou kanceláriou exkluzívnu alebo neexkluzívnu zmluvu.

photo credit: SalFalko via photopin cc

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?